Ангелівська домна

 

 

Серед історичних та архітектурних пам'яток Прикарпаття важливе місце посідають ті, які пов'язані з історією заліза. З давніх-давен добування заліза і виготовлення з нього знарядь праці, зброї становило важливу ділянку в діяльності людей. На території Прикарпаття було чимало металургійних заводів та доменних печей. З плином часу переважна їх більшість зникла безслідно і лише від деяких залишились руїни.

В 1969 році в Рожнятівському районі було виявлено історичну пам'ятку - доменну піч, руїни якої збереглися до наших днів, німий свідок історії чорної металургії в Карпатах. Засновником Ангелівської домни, заводу і селища був галицький   митрополит   Антоній   Ангелович.  

Висока   кам'яна   споруда розташована за 150 метрів від річки Лімниці. Всередині домна викладена обтесаним камінням, висота якого 1,5 м, ширина - З м. Паливом для доменних печей служило деревне вугілля, в той час як західних провінціях Австрійської монархії кам'яне. На виплавляння одного центнера чавуну йшло в середньому 4 м3 дров. Повітря вдувалося в піч через три отвори і деревне вугілля, що горіло в ній, давало температуру до 1500°. Вода, що текла з річки по вузькому глибокому каналу, крутила колесо, яке приводило в рух повітродувну установку. Залізна руда для домни добувалася поблизу в шести рудниках відкритим способом. Не дивлячись на сприятливі умови, завод і домна були закриті після смерті Ангеловича.

Ці руїни - єдина давня пам'ятка виробництва заліза в Україні. В кінці 1970-х років йшлося про створення тут музею історії виплавки металу. Був уже навіть розроблений проект реставрації споруд і створення музею. Але досі Ангелівська домниця стоїть нереставрована, поросла молодими березами.

Счетчик PR-CY.Rank Счетчик PR-CY.Rank Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net